SAP ‘2013 – Ogólnopolskie Warsztaty „Sygnalizacja i automatyka pożarowa”
W dniach 19 – 21 września br., w gościnnych progach Centrum Kongresowo-Szkoleniowego „Magellan” już po raz dwudziesty pierwszy zorganizowaliśmy największą tego typu imprezę w Polsce. Niesłabnące, a wręcz rosnące z roku na rok zainteresowanie Warsztatami dowodzi, że specjaliści z szeroko rozumianej branży zabezpieczeń, spragnieni są wiedzy przekazywanej przez najlepszych fachowców. Tak było też i w tym roku. Dwustu dwudziestu uczestników z uwagą wysłuchało referatów i prezentacji związanych z tematem przewodnim spotkania, którym były:
„INSTALACJE SYGNALIZACJI POŻAROWEJ – METODY OCHRONY SPECYFICZNYCH OBIEKTÓW”.
Wiele obiektów, zwłaszcza przemysłowych, ze względu na specyfikę produkcji czy stosowane procesy technologiczne, jest narażonych na wpływ niekorzystnych warunków środowiska.
Jak pracują, w niekiedy bardzo specyficznych warunkach, systemy wykrywania i sygnalizowania pożaru? Jakie zastosować metody ochrony i jakie wybrać rozwiązania? Jaki wypływ, na istniejący w obiekcie system sygnalizacji pożarowej, ma jego przebudowa lub modyfikacja? Jakie warunki należy spełnić, by system dalej działał niezawodnie?
Wszystkie te pytania, które stwarzają problemy nawet dla bardzo doświadczonych projektantów i instalatorów, znalazły odpowiedzi podczas wykładów i rozmów kuluarowych pomiędzy prelegentami i uczestnikami spotkania.
Omówiono również istotne zagadnienia projektowe związane z wykorzystaniem w instalacjach sygnalizatorów akustycznych i optycznych, oraz nowe zalecenia dla systemów monitoringu pożarowego. Zainteresowanie wzbudziło także przedstawienie konsekwencji wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 regulujące zasady wprowadzania na rynek wyrobów budowlanych i zasady stosowania urządzeń niecertyfikowanych.
Do prezentacji wyżej wymienionej problematyki zaprosiliśmy wybitnych specjalistów, którzy przygotowali następujące referaty:
„Czy istnieje możliwość instalowania sygnalizatorów optycznych/akustycznych na liniach dozorowych central sygnalizacji pożarowej”
- Jerzy Ciszewski – ITB, Warszawa
„Koncepcje ochrony wybranych obiektów w trudnych warunkach środowiskowych – oddziaływanie środowiska pracy na instalację”
- Janusz Sawicki – ITB, Warszawa
„Modyfikacja przeznaczenia, przebudowa obiektu – konsekwencje dla istniejącej instalacji sygnalizacji pożarowej”
- Waldemar Wnęk – SGSP, Warszawa
„Aspekty praktyczne oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wyrobów służących do ochrony przeciwpożarowej wg CPR””
- Tomasz Kiełbasa – CNBOP PIB, Józefów
„Zasady stosowania w instalacjach sygnalizacji pożarowej urządzeń niecertyfikowanych”
- Paweł Stępień – CNBOP PIB, Józefów
„Wymagania techniczne dla systemów sygnalizacji pożarowej i transmisji alarmów”
- Piotr Wojtaszewski – KG PSP, Warszawa.
Również inżynierowie wsparcia technicznego z naszej firmy przedstawili referaty, które wzbudziły ogromne zainteresowanie:
„System sygnalizacji pożarowej POLON 6000 – centrale o architekturze rozproszonej” –
- Mariusz Radoszewski
oraz
„Projektowanie instalacji w oparciu o system POLON 6000 – współpraca z innymi systemami”
- Krzysztof Marchlewski
Aby podtrzymać wieloletnią tradycję, również i w tym roku przygotowaliśmy interesujące nowości, a wśród nich m.in. wielosensorową czujkę DTC-6046 (dymu, temperatury i CO); czujkę temperatury TUN-6046; elementy kontrolno-sterujące EKS 6044, EKS 6022, EKS 6004 i EKS 6040 przewidujące bogate możliwości sterowania i kontroli; trójpasmową czujkę płomienia PPW-40Rex. Zaprezentowaliśmy również konwerter CM-180-29, dzięki któremu można zintegrować system POLON, wszędzie tam, gdzie wymagany jest protokół ModBUS. Wszystkich zainteresowanych połączeniem urządzeń Polon-Alfa z systemami SSWiN, CCTV i kontroli dostępu za pomocą komputera przyciągnęło stoisko z najnowszym oprogramowaniem integrującym VENO.
Dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy, jak co roku, ponad stu stronicową broszurę z referatami wygłoszonymi podczas warsztatów, która już dziś dostępna jest w naszym Dziale Sprzedaży.
Dużą dawkę wiedzy, czyli coś dla ducha, trzeba było jakoś zrównoważyć, więc było też i coś dla ciała. Pierwszego wieczoru, podczas uroczystej kolacji Goście mogli wsłuchać się w przyjemne dźwięki jazzu tradycyjnego w wykonaniu zespołu DIXILENDERS. Popołudnie drugiego dnia upłynęło na rywalizacji polegającej na… budowaniu pieca, wypiekaniu w nim własnoręcznie przygotowanej pizzy i przygotowaniu lodowej rzeźby. Kreatywność uczestników konkursu przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Pyszna pizza, która w mgnieniu oka znikała w ustach reszty uczestników, fantazyjne figury lodowe przygotowane z pełną ofiarnością – to wszystko stanowiło ciekawą formę odreagowania po przedpołudniowych wykładach. W między czasie uczestnicy zabawy mogli podziwiać Mistrza Świata w rzeźbieniu w lodzie, który „wyczarował” dla nas bajkową postać.
I choć w całej Polsce było pochmurno, a w niedalekiej okolicy padał deszcz – nad Magellanem świeciło piękne słońce, sprzyjające zarówno pogłębianiu wiedzy, jak i mające doskonały wpływ na integrację uczestników.
Jeszcze raz dziękujemy za przybycie na XXI Ogólnopolskie Warsztaty SAP ‘2013 wszystkim zaproszonym Gościom, wykładowcom oraz uczestnikom.